Mariusz Urban


Polemika z wypowiedzią Bogdana Borusewicza w książce Borusewicz
nt. związany z NGP i Ruchem Narodowym


Bogdan Borusewicz w Borusewiczu
(1) zarzuca Igorowi Ch.: to agent, który wsadził do więzienia kilkadziesiąt osób (...) usiłował oferować mi broń (...). To była esbecka prowokacja (...). Chciał mi teraz, po latach, wyjaśnić, dlaczego to robił. Tłumaczył, że z pobudek ideowych (...). Wiem, że był w skrajnie prawicowej grupie Mariusza Urbana(2).

Chodzi o osobę o wymienionym imieniu, ale o innym inicjale nazwiska. Zarzut agenturalności stawiany jest jej również w Konspirze(3) pod pełnym nazwiskiem tyle, że podanym w innej, błędnej wersji: Kureń.

Z jednej strony sformułowane zostały daleko idące zarzuty i twierdzenie, że osoba oskarżana przyznała się i tłumaczyła, z drugiej strony osoba oskarżana zaprzecza temu(4).

Igor [...] nie należał do Niezależnej Grupy Politycznej i Ruchu Narodowego(5).


Październik 2006 r.


-------------
Autor jest Prezesem Ruchu Narodowego, b. rzecznikiem NGP.


------------------------------------
1 E. Szczesiak, Borusewicz. Jak runął mur, Warszawa 2005, s. 17-18.

2 Pod sformułowaniem do skrajnie prawicowej grupy Mariusza Urbana należy rozumieć: do Niezależnej Grupy Politycznej bądź do Ruchu Narodowego, będącego kontynuacją NGP. Unikanie wymienionych nazw własnych jest właściwe dla metody "zamilczenia na śmierć". Oczywiście niekiedy można zastosować i jakieś potoczne określenie, ale w uzasadnionym kontekście.

3 M. Łopiński, M. Moskit, M. Wilk, Konspira. Rzecz o podziemnej "Solidarności", Gdańsk-Warszawa 1989, s. 97.

4 Notatka z rozmowy z Igorem [...], 9 X 2006.

5 Przypisywanie osób postronnych do NGP i Ruchu Narodowego przez Służbę Bezpieczeństwa, opozycję demokratyczną, a niekiedy samych "zainteresowanych" oraz przez instytucje i inne elementy, które obecnie manipulują historią i polityką jest stosowane jako metoda.Ruch Narodowy
skr. poczt. 55
81-701 Sopot 1
e-mail:
poczta@RuchNarodowy.pl
http://www.RuchNarodowy.pl